Wydarzenia z Europy

Niemalże w każdym tygodniu w europejskiej polityce zachodzą jakieś ważne wydarzenia, polityce podejmują istotne decyzje, mające ogromny w pływ na gospodarkę Starego Kontynentu. Warto przyjrzeć się najnowszym wydarzeniom, które rozegrały się w Europie w ostatnich dniach i tygodniach. 

Więcej niezależności 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w jednym z ostatnich wywiadów dla państwowej telewizji zapowiedziała, że niemieccy dyplomaci na szczeblu unijnym będą podnosić kwestię zwiększenia niezależności Europy od Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście, polityka oraz gospodarka państw europejskich w dużej mierze jest warunkowana decyzjami podejmowanymi za Oceanem Atlantyckim,w USA. Oczywiście, nie da się zupełnie uniezależnić od Stanów Zjednoczonych, znajdujących się w światowej czołówce producentów artykułów przemysłowych oraz żywności.Eksport i import do tego kraju stanowi ważny element gospodarki europejskiej, dlatego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie poszczególnych państw po wyłączeniu z systemu wzajemnych zależności największej potęgi gospodarczej współczesnego świata. Kanclerz Merkel wyraźnie zaznaczyła jednak, że nie chodzi jej o jakiekolwiek zrywanie relacji z Waszyngtonem, ale raczej o zmniejszenie wpływu dyplomacji prezydenta Donalda Trumpa na decyzje podejmowane w Unii Europejskiej. 

Zmasowany atak hakerów 

W ostatnich dniach nie tylko mediami europejskimi, ale stacjami na całym świecie, wstrząsnęła informacja o wielkim ataku hakerów,którzy włamali się i namieszali w sieciach zarządzanych przez różne agencje i instytucje rządowe w niemal stu krajach na całej Ziemi. Na szczęście Polskę ominęły te ataki, jednak nie zmienia to faktu, że hakerzy spowodowali wiele zakłóceń i strat. Włamując się na przykład do systemów zarządzania szpitalami, znacznie utrudnili przyjmowanie do placówek medycznych nowych pacjentów czy przeprowadzanie zaplanowanych wcześniej operacji. Politycy, zwłaszcza ministrowie infrastruktury i ministrowie spraw wewnętrznych, publicznie tłumaczyli się z tego, jak to możliwe, że doszło do takiej sytuacji. Szefowie resortów wyjaśniali jednak, że nie zawsze da się d końca przewidzieć sposób, w jaki internetowi przestępcy będą chcieli wykraść dane, Ataki te bez wątpienia uzmysłowiły członkom europejskich społeczeństw, że trzeba na polityków wywierać większy nacisk w kwestii ochrony danych osobowych. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*