Wybory we Włoszech w 2018 roku

Wybory parlamentarne we Włoszech, które odbyły się w marcu 2018 roku wywołały sporo emocji w całej Europie. Najwięcej głosów uzyskała w nich Koalicja Centroprawicowa pod przewodnictwem Silvio Berlusconiego. W skład Koalicji wchodzą takie ugrupowania jak: Liga Północna, Forza Italia, Bracia Włosi oraz Unia Centrum. Koalicja uzyskała 265 mandatów, co we Włoszech przyjęto z umiarkowanym zadowoleniem, jednak już podczas wyników sondażowych można było się spodziewać, że Koalicja Centroprawicowa przechyli szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Na drugim miejscu w wyborach uplasowało się ugrupowanie Ruch Pięciu Gwiazd, które zdobyło 227 mandatów. W opinii wielu osób to właśnie ta partia była głównym faworytem do wygrania wyborów, jednak jak zweryfikowała rzeczywistość przewidywania niektórych osób okazały się być bezpodstawne. Koalicja Centrolewicowa zdobyła z kolei zaledwie 112 mandatów, a w jej skład wchodzą: Partia Demokratyczna, +Europa, Razem, Popularna Lista Obywatelska oraz SVP – PATT. 14 mandatów zdobyło ugrupowanie Wolni i Równi, natomiast po jednym mandacie partie: Ruch Stowarzyszeniowy Włochów Zagranicą oraz Południowoamerykańska Unia Włoskich Emigrantów.

Wybory do Senatu

W wyborach do Senatu wyniki były podobne, ponieważ na pierwszym miejscu ze zdecydowaną przewagą uplasowała się Koalicja Centroprawicowa, która uzyskała 137 mandatów. Ruch Pięciu Gwiazd uzyskał 112 mandatów, Koalicja Centrolewicowa 60 mandatów, Wolni i Równi 4 mandaty, natomiast dwa pozostałe ugrupowania po jednym mandacie. Również w tym przypadku większej niespodzianki nie było. Frekwencja w wyborach dopisała, z czego politycy byli bardzo zadowoleni, ponieważ spora część obywateli Włoch skorzystała z możliwości głosowania i oddała głos na swoich faworytów politycznych, dzięki czemu wybory są odzwierciedleniem ludzkich potrzeb. Nie zawiedli również Włosi mieszkający za granicą, którzy chętnie głosowali na swoich ulubieńców.

Nowy Rząd

Przedstawiciele ugrupowań, które wchodzą w skład Koalicji Centroprawicowej prowadzą rozmowy z prezydentem Włoch na temat utworzenia nowego Rządu. Zdania podzielają liderzy największych partii wchodzących w skład tej Koalicji, a więc Luigi Di Maio oraz Matteo Salvini. Bardzo prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości zostanie utworzony nowy Rząd, lecz opozycja zapowiedziała, że nie będzie to dobre dla włoskiego państwa, a niektórzy przedstawiciele opozycji już postanowili wycofać się z polityki po niezbyt udanych dla nich wyborach parlamentarnych, które dla ugrupowań lewicowych zakończyły się kompletnym fiaskiem. W Polsce wyniki wyborów zostały przyjęte z zadowoleniem, eksperci właśnie takich wyników się spodziewali.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*