Włochy – za korzystanie z telefonu w aucie możesz stracić prawo jazdy?

Włochy to kolejny kraj w Europie, który zdecydował się na zaostrzenie obowiązujących do tej pory przepisów drogowych. Już niebawem do włoskiego kodeksu wykroczeń za przewinienie w ruchu drogowym trafi zapis o możliwości zawieszeniu prawa jazdy za używanie w czasie jazdy telefonu komórkowego. Dotychczas takie przewinienie było karane mandatem, tak jak dzieje się to w Polsce.

 

Na jaki czas będzie można stracić prawo jazdy we Włoszech?

Na podstawie nowych przepisów prawa, które już niebawem będą obowiązywały we Włoszech, za używanie mobilnych urządzeń w czasie jazdy samochodem prawo jazdy zostanie zawieszone na trzy miesiące. Jeżeli jednak osoba, która już wcześniej została przyłapana na używaniu telefonu podczas jazdy, zostanie kolejny raz złapana na gorącym uczynku, prawo jazdy zostanie zawieszone aż na 6 miesięcy. Być może nie jest to zbyt długi okres, niemniej ten nowy zapis może skutecznie oduczyć Włochów używania telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu.

 

Skąd pomysł Włochów na zaostrzenie przepisów?

O szybką legislację aktualizacji włoskiego kodeksu drogowego wnosi już od pewnego czasu ministerstwo infrastruktury i transportu. Współczesne urządzenia mobilne skutecznie rozpraszają kierowców na całym świecie i to one coraz częściej są źródłem wypadków, zwłaszcza wśród młodych i niedoświadczonych kierowców. Współczesne telefony komórkowe umożliwiają nam nie tylko prowadzenie rozmów, ale też oglądanie filmów czy seriali, pisanie maili, przeglądanie portali społecznościowych bądź robienie a potem też publikowanie zdjęć.

 

Tak funkcjonalne urządzenia sprawiają, że kierowcy nie skupiają się na tym, co dzieje się na drodze. Wystarczy chwila nieuwagi, by spowodować wypadek – niekiedy bardzo groźny w skutkach. Dlatego już jakiś czas temu Wielka Brytania postanowiła boleśnie karać tych, którzy podczas jazdy autem korzystają ze swojego smartfona czy tableta. Tam używanie telefonu wiąże się z otrzymaniem 6 punktów karnych i mandatu w wysokości 200 funtów. Należy pamiętać, że w Wielkiej Brytanii 6 punktów karnych wystarczy, aby stracić swoje prawo jazdy (dotyczy to młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż dwa lata).

 

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W Polsce, tak jak w wielu innych krajach, coraz częściej odnotowuje się wypadki, których źródłem było korzystanie z telefonu komórkowego przez kierowcę. Na razie jednak nie pojawiają się żadne głosy o zaostrzeniu przepisów. Jednocześnie należy pamiętać, że używanie telefonu w sposób wymagający trzymania go w dłoni w czasie prowadzenia samochodu jest niedozwolone i grozi za to mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*