Ukraina walczy z odrą

Ukraina walczy z odrą

W ciągu 2017 roku znacznie zwiększyła się liczba osób, zarażonych odrą na terenie krajów europejskich. Mimo prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, które zakładały, że do 2015 r. na starym kontynencie zupełnie zostanie wyeliminowana zapadalność na odrę, zachorowalność wzrasta, osiągając w niektórych krajach poziom epidemii. Po znacznym wzroście zachorowalności, jaki obserwowaliśmy w latach 2011 – 2013, wskaźniki rozwoju odry spadały, jednak wirus odry ponownie się rozprzestrzenia, obejmując coraz większą liczbę zarażonych osób, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, również przedstawicieli służby zdrowia.

Według danych WHO za rok 2017, opublikowanych w lutym bieżącego roku, aż 21 tysięcy osób zostało zarażonych odrą na terenie krajów europejskich, w tym 35 osób zmarło. Największy odsetek chorych notowano w Rumunii, we Włoszech, na Ukrainie, Grecji, Niemczech, Serbii i Francji. Od początku 2018 roku, do połowy maja niepokojąca sytuacja zachodzi na terenie Ukrainy, gdzie odnotowano zdecydowanie większą ilość osób zarażonych odrą, niż w tym samym okresie, w latach poprzednich. Epidemia rozprzestrzeniła się już na około 15 tysięcy chorych osób na Ukrainie, jak podają dane Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w ciągu ostatniego miesiąca zarażonych zostało aż 9 tysięcy osób.

Co jest powodem epidemii odry?

Wzrost zachorowalności na wirus odry, związany jest z ograniczeniem ilości szczepień. W niektórych krajach europejskich szczepienie przeciw odrze nie należy do obowiązkowych (tak sytuacja wygląda np. we Francji). Ukraina w ostatnich latach należała do krajów, w których szczepienie przeciw odrze nie było obowiązkowe, a rodzice, korzystając z propagandowych informacji o szkodliwości szczepionek, coraz częściej zaczęli rezygnować z szczepienia pociech. Efekty można obserwować. Szczepienie przeciw odrze powróciło do kanonu szczepień obowiązkowych, jednak skutki przerwy wciąż są odczuwalne i niezwykle niebezpieczne. Zwolennicy zaniechania szczepień, argumentujący szkodliwość szczepionek względem pozytywnych aspektów odchorowania odry, niestety nie biorą pod uwagę ryzyka wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań wirusowej choroby zakaźnej. Napływ imigrantów z krajów islamskich również może być przyczyną rozwoju epidemii tej zakaźnej choroby.

Jak wyeliminować epidemię odry?

Ukraina, która powróciła do obowiązkowych szczepień ochronnych przeciw odrze, wciąż boryka się z wzrostem zachorowalności. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa odry zarówno na Ukrainie, jak w innych krajach europejskich, które odnotowują wzrost liczby chorych, wprowadza się obowiązek powtórzenia szczepień przeciw odrze. Ukraina, gdzie sześciolatki otrzymały już szczepionkę w drugiej dawce, w tym roku, zrobiła krok naprzód ograniczeniu rozwoju epidemii. Świadomość konsekwencji epidemii odry powinna skłonić pozostałe kraje, w których problem się pogłębia do zdecydowanej reakcji i użycia odpowiednich środków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*