Stosunki między Europą a USA po wyborze Donalda Trumpa na urząd prezydenta

Stosunki między Europą a USA nie zawsze były idealne, a ostatnie wydarzenia na terenie Stanów Zjednoczonych, które doprowadziły do tego, iż prezydentem kraju został Donald Trump w opinii wielu osób mogą wpłynąć na pogorszenie tych stosunków, choć nie każdy jest tego zdania. Trump cechuje się wizją bardzo twardej polityki, interesuje go przede wszystkim odbudowa gospodarcza własnego kraju, dlatego też Unia Europejska jest w tym kontekście nieco odsuwana na dalszy plan, choć Trump zapowiadał również, że chciałby żyć w zgodzie z Europą. Naukowcy oraz politycy europejscy uważają, że Trump niezbyt interesuje się Europą, ponieważ nawet nie wszystkie kraje uważa on za kraje, a np. Belgię nazywa miastem. Jest to krzywdzące dla polityków zrzeszonych w Unii Europejskiej, ponieważ w Belgii mieści się siedziba Unii. Badacze twierdzą, że Trump może zagrozić przede wszystkim w kwestii polityki bezpieczeństwa, choć jest to mało realne.

Europa jako partner handlowy

Warto przypomnieć o tym, że Stany Zjednoczone traktują Europę od wielu lat jako najlepszego partnera handlowego i Donald Trump nie za bardzo chce w tej kwestii mieszać. Rynek handlu europejskiego jest dla niego również bardzo istotny, dlatego też pod tym kątem nie należy spodziewać się jakichś większych przetasować ze strony nowego prezydenta USA. Naukowcy podkreślają jednak, że najważniejszą kwestią będzie polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych za czasów panowania Trumpa. O ile Barrack Obama starał się być na każdym kroku dyplomatą, o tyle Donald Trump może cechować się bardziej porywczym działaniem, głównie chodzi tutaj o działania związane z Meksykiem, Syrią oraz Irakiem.

Zbudowanie solidnej struktury

Najważniejszym zadaniem dla Donalda Trumpa powinno być zbudowanie silnej struktury pomiędzy USA a Europą, co jest jak najbardziej możliwe. Trump zapowiedział już wiele wyjazdów dyplomatycznych do poszczególnych krajów europejskich, dlatego też widać wyraźnie, że zależy mu na utrzymywaniu jak najlepszych stosunków pomiędzy Europą a USA. Naukowcy twierdzą również, iż Trump jest zbyt mocno powiązany z rządzącym Rosją, Władimirem Putinem, co może niezbyt dobrze wpłynąć na bezpieczeństwo krajów Europy, ale na razie nic nie zapowiada tego, aby bezpieczeństwo europejskie było w jakikolwiek sposób zagrożone. Trump staje przede wszystkim przed zadaniem zjednoczenia własnego narodu, co wcale nie musi okazać się łatwą przeprawą, dlatego na tym głównie powinien skupić się nowy prezydent USA, potem dopiero może myśleć o zbudowaniu trwałych relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, które są ważne dla obu stron.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*