Spadek produkcji papierosów na terenie Europy

Według przeprowadzonych ostatnio badań okazuje się, iż produkcja papierosów zaczyna znacząco spadać na terenie Europy. Od 2016 roku do produkcji trafiło, aż o 1/3 część mniej paczek papierosów, niż na początku XXI wieku. Świadczyć to może o istotnych zmianach w podejściu do zdrowego trybu życia, ale i być pokłosiem wycofania z rynku papierosów smakowych, tak popularnych przecież w środkowej i wschodniej części Europy.

Palenie papierosów wśród Europejczyków

Spadek produkcji dotknął główne Europę Zachodnią, gdzie dochodzi do znaczących zmian w kwestii palenia. Poza tym, konkurencją dla fizycznych papierosów stają się e-papierosy, które nie zawierają w sobie niezdrowego dla naszego organizmu tytoniu. Z drugiej strony, opublikowano badania, które poświadczyły o szkodliwości regularnego palenia e-papierosów, których złym składnikiem jest wdychany przez konsumenta dym. Jeśli chodzi o Europę Wschodnią oraz Środkową to spadek w produkcji jest praktycznie niezauważalny – Polska oraz wschodnie kraje sąsiednie nadal należą do liderów producenckich wyrobów tytoniowych.

31 maja obchodzić mogliśmy Światowy Dzień Bez Papierosa, który wpłynął na emisję jednej grafiki przez Unię Europejską. Zaobserwować na niej mogliśmy listę liderów zajmujących się wyrobem tradycyjnych papierosów na masową skalę – statystyka ta obejmowała wyłącznie kraje członkowskie. Według wyników, miejsce pierwsze zajmują Niemcy, a druga pozycja zajmowana jest przez Polskę, której wkład w europejską produkcję tychże używek wynosi około 20 procent. Za nią znalazła się Rumunia z 15-procentowym wkładem.

Papierosy przestają być modne i pożądane w społeczeństwie?

W 2016 roku na terenie całej Unii Europejskiej wyprodukowano ponad pół miliarda papierosów, co dawało 50 paczek papierosów w ciągu roku na jednego mieszkańca – wliczając w to również i niepalących. Mimo tego, iż Europa od dawna wydawała spore sumy na kampanie antynikotynowe to przez długi czas nie przynosiły one zamierzonych skutków i liczba palaczy zmniejszała się – praktycznie – niewidocznie. Do teraz – od roku 2016 liczba produkowanych papierosów znacząco i wyraźnie spada, co spowodowane jest wieloma czynnikami. Do jednego z nich zaliczyć można zwiększenie się świadomości mieszkańców Starego Kontynentu, a także…sztuczne zawyżanie cen za paczkę używki. Zaobserwować możemy to i na terenie Polski, gdzie od lat stopniowo ceny są podnoszone. O krok dalej poszła Francja, gdzie zaakceptowano ustawę o regularnym podnoszeniu ceny za paczkę papierosów, która docelowo wynosić ma 10 euro,  czyli ponad 40 złotych. Jakie by te pomysły nie były, istotne jest to, iż w sprawie tej w końcu się coś ruszyło, co w dalszej perspektywie może znacznie ograniczyć zachorowania na raka płuc, gardła czy jamy ustnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*