Skutki zerwania umowy z Iranem przez Trumpa

Decyzja, która może negatywnie odbić się na krajach europejskich

Porozumienie nuklearne z Iranem zawarte zostało w 2015 roku przez sześć światowych mocarstw, do których należą: Rosja, USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny oraz Niemcy. Pakt ten miał na celu w sposób przejrzysty kontrolować irański program rozwoju broni jądrowej. Porozumienie to, dawało tymże mocarstwom, a zarazem członkom ONZ dostęp do irańskich baz wojskowych oraz wszelkich jądrowych instalacji. Jednakże, każda taka inspekcja miała zostać potwierdzona przez irański rząd w Teheranie – co ważne, każda próba nieuzasadnionego uniemożliwienia inspekcji miała przywrócić nałożenie sankcji finansowych na Iran. Jak dotąd, pakt ten przebiegał na raczej neutralnym gruncie, jednakże nieoczekiwanie obecny prezydent USA – Donald Trump – zerwał ze swojej strony to porozumienie.

Europa a zerwanie paktu z Iranem

Wycofanie się Stanów Zjednoczonych z nuklearnego porozumienia było nieoczekiwaną i zaskakującą decyzją, która wniosła sporo zamieszania na liniach społeczno-politycznych pomiędzy USA a Iranem. Jednakże, po początkowym medialnym natłoku informacji pojawiły się obawy, iż zachowanie to odbić się może na samej Europie oraz Unii Europejskiej. To jest, momentalnie widocznym i zauważalnym skutkiem podpisania umowy z Iranem było obniżenie cen ropy naftowej – stało się tak dlatego, że sam Iran jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie. Toteż, analogiczne jest to, iż zerwanie porozumienia z tym krajem spowoduje momentalny wzrost cen paliwa. Co ciekawe, obecnie sama Europa ma ograniczone możliwości faktycznego utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem bez pomocy ze strony USA, gdyż nie posiada ona takiej mocy sprawczej jak amerykański rząd. Sam pakt miał także pomóc w wyjściu Iranu z niszczącej i rujnującej go izolacji.

Zerwanie przez Trumpa paktu z Iranem jest o tyle bardziej niekorzystne biorąc pod uwagę okoliczności w jakich do niego doszło. Otóż, prezydent nie przebierając w słowach, stwierdził iż porozumienie to od zawsze było fikcją i nie powinno istnieć, a stolicę Iranu – Teheran – oskarżył o łamanie postanowień umowy, co jest absurdalne tym bardziej, iż kraj ten w pełni warunki te respektował.

Destabilizacja spowodowana nieprzemyślaną decyzją

Poza negatywnymi skutkami dla Europy w formie podniesienia kosztów ropy naftowej, amerykańska decyzja o zerwaniu paktu niekorzystnie wpłynąć może także na sam Iran. Otóż, doprowadzić ona może do pogłębienia się destabilizacji kraju poprzez zamieszanie w jego gospodarce – Trump bowiem zapowiedział nałożenie sankcji gospodarczych na Iran. Cel zawartej umowy w roku 2015 był jak najbardziej pokojowy i neutralny, gdyż porozumienie zadbać miało o ograniczenie programu nuklearnego w Iranie w zamian za równomierne znoszenie sankcji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*