Ostatnie wydarzenia z Europy

W Europie nie sposób się nudzić. Nazywana Starym Kontynentem wciąż targana jest coraz to nowymi problemami. I choć w jakiś sposób dotykają one każdego Europejczyka, to jednak na co dzień mierzą się z nimi przede wszystkim przedstawiciele poszczególnych krajów. Na pierwszym planie od lat jest kwestia terroryzmu, napływ uchodźców, a od kilkunastu miesięcy także Brexit.

 

Europa w cieniu terroru

Wiele europejskich krajów doświadczyło w ostatnich latach zamachów terrorystycznych. Te najbardziej brutalne miały miejsce we Francji, w Belgii oraz w Niemczech. Właśnie w tych krajach wciąż obowiązują wysokie stopnie zagrożenia terrorystycznego. A spacerujący po Paryżu czy Brukseli co chwilę mijają patrole uzbrojonych żołnierzy. Ich zadaniem jest pilnować bezpieczeństwa i spokoju, ale także przypominać, że w Europie dawno przestało być bezpiecznie.

 

Miliony uchodźców

Ostatnie lata to także zwiększony napływ uchodźców z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Trwające w tamtych regionach działania wojenne skłoniły kilka milionów ludzi do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia, a także lepszych warunków do życia, na Starym Kontynencie. Z biegiem czasu Europejczycy stają się jednak coraz bardziej niechętni wobec obcych. Wpływ na to ma przede wszystkim opisane powyżej zagrożenie terrorystyczne. Władzom poszczególnych krajów coraz trudniej przychodzi weryfikacja uchodźców. Poza tym wśród setek tysięcy imigrantów trudno sprawdzić każdego. Niektóre państwa, takie jak Polska, Węgry czy Austria, odmawiają przyjmowania imigrantów z południa. Unia Europejska grozi im za to surowymi karami. Jednak przedstawiciele rządów mają tu zdecydowane poparcie swoich wyborców. Trudno przewidzieć, kiedy i czy w ogóle problem ten zostanie rozwiązany. Póki co na to się nie zanosi, a Unia Europejska staje się coraz bardziej podzielona pod tym względem.

 

Unia bez Wielkiej Brytanii

Choć Europa i Unia Europejska nie są pojęciami równoznacznymi, to jednak właśnie przez pryzmat Wspólnoty najczęściej widziany jest cały kontynent. Kiedy angielscy obywatele opowiedzieli się za opuszczeniem struktur unijnych, niemal cała Europa stanęła przed nie lada wyzwaniem. I choć od referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE minęło już półtora roku, proces ten wciąż trwa i jest na etapie negocjacji. Władze w Londynie mają obecnie trudny orzech do zgryzienia, ponieważ zależy im na zachowaniu jak największych przywilejów przy jednoczesnym ograniczeniu obowiązków. W najbliższych miesiącach ostateczne decyzje zapewne nie zapadną. Niektórzy już teraz wątpią, że Brexit w jakiś znaczący sposób wpłynie na życie obywateli tak Anglii, jak i pozostałych członków Unii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*