Najświeższe informacje z Europy

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Ubera

Od kilku miesięcy sprawa Uberów przetacza się przez wiele państw należących do Unii Europejskiej. Rozpoczęło się w większości od strajków taksówkarzy, który protestowali przeciwko wycofaniu nielegalnych przewozów przez osoby do tego nieuprawnione (między innymi bez stosownych pozwoleń, które obowiązują do tej pory taksówkarzy). W zachodnich krajach ta najtańsza forma przewozu jest już prawnie zakazana – w Polsce oraz w wielu krajach bałtyckich jest jednak nadal ogólnodostępna, zgodna z prawem i ciesząca się dużą popularnością wśród klientów.

We wtorek została wydana opinia rzecznika Trybunału mówiąca o tym, że państwa członkowskie UE mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności w ramach usługi Uber. Choć opinia ta nie jest jeszcze ostatecznym rozstrzygnięciem oraz zakończeniem tej budzącej wiele emocji sprawy, to sędziowie już podążają za jej rekomendacją oraz nakazem wprowadzenia jej w życie.

Kontrola elewacji budynków w Wielkiej Brytanii

Jak się okazuje prawie 200 budynków w Anglii nie spełnia standardów i wytycznych ochrony przeciwpożarowej. Ich elewacje zostały pokryte łatwopalnym materiałem, co jest bardzo niebezpieczne. Kontrole w dużej mierze są wynikiem pożaru Grenfell Tower, który miał miejsce w Londynie. W pożarze tego budynku zginęło ponad 80 osób, co skłoniło władze do podjęcia interwencji w zakresie sprawdzania budynków i tym samym zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia podobnego wydarzenia w przyszłości. Właściciele budynków są zobowiązani do podjęcia natychmiastowych działań, a w ostateczności do ewakuacji mieszkańców z niektórych budynków, w których poziom bezpieczeństwa podlega dyskusji.

Wizyta prezydenta USA w Polsce

Dnia 5 i 6 lipca na zaproszenie prezydenta naszego kraju Andrzeja Dudy Polskę odwiedzi prezydent Stanów Zjednoczonych. Jako gość honorowy Donald Trump weźmie także udział w szczycie inicjatywy Trójmorza (w spotkaniu będzie uczestniczyć dziesięcioro przedstawicieli państw). Wśród głównych tematów rozmów, które mają mieć miejsce podczas spotkań prezydenta Dudy i Donalda Trumpa będzie przede wszystkim obecność amerykańskich żołnierzy na terenie Polscy, a także sprawy bezpieczeństwa i relacje z Rosją. Wizyta prezydenta USA ma również na celu podtrzymanie panujących dobrych relacji Polski i Stanów Zjednoczonych, a także zacieśnienie współpracy pomiędzy tymi dwoma państwami. Wizyta Donalda Trumpa w Polsce to z pewnością wielkie wydarzenie nie tylko dla samej Polski, ale dla całej Europy – chociażby ze względu na fakt, że jest to dopiero druga wizyta nowego prezydenta USA w Europie, a idea spotkań i wyjazdów ma na celu wzmocnienie wspólnej polityki zagranicznej wszystkich wiodących Państw.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*