Najnowsze wydarzenia z Europy

W ostatnich dniach w Europie doszło do kilku istotnych wydarzeń na scenie politycznej i nie tylko. Część z nich może mieć wpływ na sytuację w Polsce, dlatego warto bliżej im się przyjrzeć.

Niemcy wreszcie wybrali kanclerza
Po kilku miesiącach niepokoju o losy niemieckiego Bundestagu, wreszcie udało się stworzyć koalicję i wybrać przewodniczącego rządu za naszą zachodnią granicą. Na stanowisku kanclerz Niemiec pozostała Angela Merkel, dla której jest to już czwarta kadencja z rzędu. Na liderkę Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej zagłosowało 364 polityków, jednak aż 315 było jej przeciwnych, a 9 wstrzymało się od głosu. Mimo początkowych oporów, koalicję z blokiem partii chadeckich CDU i CSU stworzyła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD).

Dymisja premiera Słowacji
Zmiany zaszły także w rządzie naszych południowych sąsiadów. Słowacki premier Robert Fico zrezygnował z pełnionego urzędu, a prezydent Andrej Kiska przyjął jego dymisję. Na czele tamtejszego rządu ma teraz stanąć dotychczasowy wicepremier Peter Pellegrini. Koalicja rządząca nie ma jednak ulec zmianie, czyli pozostaną w niej ugrupowania: SMER-SD, Słowacka Partia Narodowa i partia słowackich Węgrów Most-Hid.

Złagodzenie stosunków Węgier i UE
Choć polski rząd liczył, że Węgry będą naszym sojusznikiem w sprzeciwie wobec przyjmowaniu imigrantów lokowanych w krajach unijnych, to jednak nić porozumienia Węgrzy nawiązują na razie z podmiotami UE. Okazuje się, że węgierscy politycy są gotowi zwiększyć wpłaty do budżetu Unii Europejskiej, by wspierać ją w kryzysie migracyjnym. Co więcej, po przyjęciu ok. 1300 imigrantów, Węgrzy biorą pod uwagę dalszy udział w procesie relokacji uchodźców. Najwyraźniej w zamian za to, Parlament Europejski na późniejszy termin przełożył prace nad raportem dotyczącym stanu praworządności na Węgrzech. W ten sposób Polska pozostaje osamotniona w swoich działaniach przeciwko odgórnym zasadom unijnym.

Wielka Brytania wydala rosyjskich dyplomatów
Premier Zjednoczonego Królestwa Theresa May zapowiedziała, że wydali z kraju 23 rosyjskich dyplomatów. W ten sposób brytyjski rząd chce odegrać się na Rosji za próbę otrucia byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego, a zarazem agenta brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala oraz jego córki. Brytyjczycy nie mają wątpliwości, że za zamachem stoi Rosja.

Śmierć słynnego projektanta
W ostatnich dniach do mediów dotarła wiadomość o śmierci jednego z najsłynniejszych współczesnych projektantów mody, Huberta de Givenchy. Zmarł 10 marca, w wieku 91 lat. Ostatnich 20 lat swojego życia poświęcił antykom i sztuce, podczas gdy jego modowym imperium zajął się Alexander McQueen.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*