Konflikt pomiędzy Polską a Francją? Macron krytykuje działania rządu

Konflikt pomiędzy Polską a Francją? Macron krytykuje działania rządu

Osoby, które doskonale orientują się w tematach politycznych wiedzą, że w ostatnich miesiącach na linii Polska – Francja wrze. Prezydent Francji Emmanuel Macron nie ukrywa, że kompletnie nie podobają mu się działania naszego rządu. W jakich konkretnie sprawach? Czy istnieje szansa na zażegnanie tego konfliktu? Zapraszamy do artykułu poświęconego tej tematyce.

Dlaczego Emmanuel Macron krytykuje nasz rząd?

Prezydent Francji otwarcie mówi o tym, że działania rządu kierowanego przez premier Beatę Szydło kompletnie mu się nie podobają. Ostatnio Emmanuel Macron – dla tygodnika Le Point – powiedział, że polityka, którą prowadzi Prawo i Sprawiedliwość podważa państwo prawa i nie jest rzecznikiem Europy Wschodniej. Prezydent Francji otwarcie krytykował Beatę Szydło. Wszystko dlatego, że premier naszego rządu zapowiedziała, że Polska nie zmieni swojego stanowiska w aspekcie nowelizacji dyrektywy o pracownikach delegowanych. Emmanuel Macron powiedział, że zdecydowanie krytykuje takie stanowisko. Podkreślił, że jego opinia nie jest odosobniona, ponieważ takie samo zdanie mają także partnerzy Francji oraz cała Komisja Europejska.

W tym samym wywiadzie prezydent Francji odnosi się także do Andrzeja Dudy i jego weta w zakresie Ustaw o wymiarze sprawiedliwości, które zostały uchwalone przez Prawo i Sprawiedliwość. Emmanuel Macron zaznaczył, że jest się czym niepokoić, skoro prezydent wetuje ustawy partii, z której się przecież sam wywodzi.

Prezydent Francji użył mocnych słów i podkreślił, że Polska „depta projekt”, jakim jest Unia Europejska, a jej postawa bardzo mocno go osłabia. Emmanuel Macron podkreślił, że Polska w swoich opiniach i reprezentowanej podstawie absolutnie nie jest rzecznikiem Europy Wschodniej, która ma odmienne zdanie na wiele tematów. Najważniejsza osoba we Francji zaznaczyła, że w tym momencie polski rząd jest na marginesie Europy w bardzo wielu kwestiach i nie ma zbyt wielu sprzymierzeńców.

Co na to polski rząd?

Premier Beata Szydło zbytnio nie przejęła się tymi opiniami. W odpowiedzi na stanowisko prezydenta Francji podkreśliła, że Polska w żaden sposób nie jest izolowana w Europie. Zaznaczyła, że nasz kraj nie jest tak naprawdę z nikim skonfliktowany. Poza tym powiedziała, że Polacy po prostu bronią swoich praw oraz racji, tak jak robią to wszystkie inne kraje europejskie. Można przypuszczać, że konflikt między Polską, a Francją w najbliższym czasie na pewno nie zostanie zażegnany. Postawy prezentowane przez przedstawicieli tych państw są bowiem skrajnie różne i raczej nie należy spodziewać się, aby coś w tej kwestii miało się w najbliższym czasie zmienić.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*