Jak wyglądają aktualne stosunki między Budapesztem a Hagą?

Stosunki pomiędzy Hagą a różnymi krajami europejskimi, które wchodzą w skład Unii Europejskiej są dość napięte. Tak dzieje się aktualnie w przypadku Polski, ale rzecz dzieje się również w przypadku Węgier. Tamtejsze władze nie do końca zgadzają się z polityką międzynarodową, dlatego też nie za bardzo chcą się do niej stosować, do czego oczywiście mają pełne prawo. Wszystko tyczy się przede wszystkim problemu związanego z migracją ludzi innych narodowości, konkretniej władze Węgier nie chcą przyjmować do swojego kraju uchodźców, ponieważ obawiają się o bezpieczeństwo swoich obywateli, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Decyzja ta jest argumentowana tym, iż uchodźcy dopuszczają się zamachów terrorystycznych oraz różnych aktów wandalizmu i bestialskiego zachowania na terenach, do których przybyli, co jest niepodważalnym faktem. Mowa tutaj o szykanowaniach, pobiciach, czy też gwałtach.

Brak porozumienia

Haga i Budapeszt nie potrafią się ze sobą porozumieć i wcale nie zanosi się na to, aby coś pod tym kątem miało się zmienić w najbliższej przyszłości na lepsze. Wiadomą sprawą jest oczywiście to, że taki brak porozumienia może prowadzić do różnych sankcji nakładanych na Węgry, ale nie należy się o to zbytnio obawiać, ponieważ takie groźby są niezgodne z funkcjonowaniem Unii Europejskiej. Mowa przede wszystkim o sankcjach finansowych, ale nie powinno do nich dojść, gdyż każdy kraj należący do Unii sam powinien decydować o swoich granicach. Na razie żadne sankcje nie zostały nałożone, podobnie jak na Polaków, chociaż cały czas jest o tym głośno i nikt nie wie co przyniesie przyszłość. Niektórzy eksperci uważają nawet, że Węgry opuszczą wkrótce Unię Europejską, choć są i tacy specjaliści, którzy mówią o rozpadzie całej Unii.

Przyjąć uchodźców, czy też ich nie przyjmować?

Warto zadać więc sobie pytanie, czy warto przyjmować uchodźców, aby nie narazić się Hadze, czy też jednak bronić za wszelką cenę swoich racji narażając się na liczne sankcje międzynarodowe. Każdy kraj musi:

– dbać o bezpieczeństwo swoich obywateli,

– dbać o bezpieczeństwo swoich granic,

– zapewnić porządek i dobrą organizację.

Kierując się takimi zasadami nikt nie może nikomu niczego narzucać, dlatego Węgry raczej nie ugną się pod naciskiem presji międzynarodowej i dalej będą stosowały swoją politykę, co jest jak najbardziej słuszne, ponieważ władze nie chcą narazić się swoim obywatelom. Węgrzy często wypowiadają się publicznie o tym, że nie chcą na swoim terenie uchodźców, ponieważ czuliby się wtedy mało bezpiecznie, a zdanie obywateli jest dla każdej władzy politycznej najważniejsze i tego trzeba się trzymać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*