Jak skutecznie ubiegać się o kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to bardzo dobry pomysł na realizowanie swoich planów zawodowych i uniezależnienie się od typowej pracy, osiem godzin dziennie, która z czasem staje się monotonna i przestaje cieszyć. Rozwój zawodowy jest bardzo ważny, zatem należy realizować się w jak największym stopniu, żeby czerpać satysfakcję ze swoich wysiłków. Założenie firmy wiąże się jednak z kosztami i trzeba liczyć się, że kapitał, który trzeba zainwestować znacznie przewyższy możliwości finansowe przeciętnego początkującego założyciela własnej działalności. W przypadku kiedy brakuje gotówki na rozruch firmy pomocny będzie kredyt. Jak skutecznie się o niego ubiegać?

Kredyt na rozpoczęcie działalności – porady

Zanim złoży się wniosek o kredyt należy wnikliwie przygotować się pod względem profilu naszej przyszłej firmy a także bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą banków. Kredyt jest spłacany przez lata, dlatego pochopny wybór banku oraz warunków może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami i zwiększonymi kosztami.
Po pierwsze i najważniejsze – trzeba stworzyć dobry biznesplan. Co to znaczy dobry? Własna działalność gospodarcza to nie tylko koszt np. zakupionych materiałów do produkcji czy rachunek za wynajem lokalu. W skład comiesięcznych opłat trzeba wliczyć wszelkie ubezpieczenia, podatki, nieplanowane wydatki a także to, że na początku firma może nie zarabiać na siebie. Biznesplan musi być realistyczny, żeby bank udzielił nam kredytu. Po przeczytaniu biznesplanu, który uwzględnia wszystkie koszty, przewiduje i równocześnie jest pomysłowy i daje nadzieję na powodzenie interesu, bank na pewno przychylniej będzie rozpatrywał wniosek, ponieważ będzie wiedział, że ma do czynienia z poważnym i przedsiębiorczym klientem.
Kolejną bardzo ważna kwestią przy ubieganiu się o kredyt na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest wkład własny. Oczywistym jest fakt, że im jest on większy, tym lepiej. Trzeba zatem poczekać ze składaniem wniosku o kredyt do momentu, w którym nasze oszczędności dobiją do odpowiedniej kwoty.  W zależności od rodzaju działalności kwota ta ma różne wartości.
Bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek o kredyt kiedy nasza zdolność kredytowa spełni wszystkie wymagania. Dlatego ważne jest, aby przed założeniem firmy mieć za sobą kilka lat pracy, dzięki czemu bank będzie miał pewność, że kredytobiorca ma doświadczenie i potrafi na siebie zarobić.
Wybierając bank trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na oprocentowanie, ukryte koszty oraz okres spłaty.

Skuteczne ubieganie się o kredyt na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest procesem, który być może zajmie trochę czasu, jednak otworzenie własnej firmy, to przede wszystkim duża swoboda i większe zarobki, dlatego warto próbować. Podstawą jest biznesplan oraz wkład własny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*