Jak rozliczać rękodzieło?

Rękodzielnictwo to zyskujący na popularności sposób zarabiania pieniędzy. Zajmują się nim osoby w różnym wieku, a w ramach pracy wykonywać można najprzeróżniejsze przedmioty, chociażby sztuczne wieńce ozdobne na nagrobki czy własnoręczne produkowaną biżuterię. Tworzenie rękodzieła jest źródłem zarobku, dlatego w pewnym momencie trzeba sobie zadać pytanie, czy powinniśmy rozliczać się z urzędem z naszych dochodów.

Sprzedaż stała i okazjonalna

Jeśli nasza działalność rękodzielnicza ma charakter stały, nie musimy martwić się rozliczaniem podatków i problemami z urzędem skarbowym. Dopiero w momencie, gdy przychody z pracy można uznać za stałe, należy wypełniać PITy. Jak jednak dowiedzieć się, czy przychody z działalności rękodzielniczej można uznać na okazjonalne?

Ogólna definicja mówi, że za dochody okazjonalne uważa się takie, które nie przynoszą stałego zysku. Jeśli więc zdarza nam się czasami sprzedać kilkadziesiąt bransoletek, na przykład raz na kilka miesięcy, nie musimy dopełniać żadnych formalności. Jeśli jednak cena naszego produktu przekracza 1000 złotych, jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku. Podatek należy również zapłacić, jeśli całkowity przychód rękodzielnika (nie tylko pochodzący z pracy rękodzielniczej, ale też każdy inny przychód) przekroczy sumę wolną od podatku, która wynosi obecnie 3091 zł. Do kwoty tej wlicza się zarówno przychód z pracy rękodzielniczej, jak również ze sprzedaży innych rzeczy, na przykład auta, komputera,  umowy o dzieło.

O przychodzie stałym mówimy zaś wtedy, gdy zyski z pracy rękodzielniczej pojawiają się na przykład każdego miesiąca. Jeśli posiadamy sklep internetowy lub sprzedajemy nasze wybory na aukcjach internetowych, z czego każdego miesiąca uzyskujemy dochody, jesteśmy zobowiązani do rozliczania się z urzędem skarbowym na podstawie PITu 36.

Kiedy trzeba założyć firmę?

Firmę zajmującą się rękodzielnictwem warto założyć wtedy, gdy nasz miesięczny dochód przekracza najniższą pensję krajową (1850 zł brutto). Poniżej tej kwoty jesteśmy zobowiązani do samodzielnego opłacania wszystkich składek ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na założenie własnej działalności przy dochodach ponad tę kwotę, będziemy płacić jedynie składkę zdrowotną ZUS.

Zmniejszona składka ZUS

Rękodzielnik posiadający własną działalność podczas jej zakładania może skorzystać z możliwości opłacania zmniejszonych składek ZUS (preferencyjne składki ZUS), jednak trzeba to zrobić wraz z pierwszym zgłoszeniu się do ZUSu. Rękodzielnik zobowiązuje się płacić składki preferencyjne przez okres dwudziestu czterech miesięcy, potem jednak musi płacić pełne składki, jednak przed zmianą opłat musi dokonać w urzędzie wszelkich formalności.

Rozliczenie rękodzielnika na etacie

Jeśli jako rękodzielnik posiadamy własną działalność gospodarczą i jednocześnie pracujemy na etacie, jesteśmy zobowiązani zgłosić ten fakt pracodawcy. On wystawia nam PIT 11, który jesteśmy zobowiązani do uwzględnienia podczas co miesięcznego lub co kwartalnego rozliczania PITu 36. Rękodzielnik musi prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR), na podstawie której w rozliczeniu wykazuje dochód z prowadzonej przez siebie działalności. Jest również obowiązany do podjęcia decyzji, czy chce rozliczać się wg ryczałtu, podatku liniowego wynoszącego 19% czy na zasadach ogólnych. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając rozliczenie na zasadach innych niż ogólne, rękodzielnik nie może pracować z byłym lub obecnym pracodawcą, jeśli przedmiotem współpracy są usługi świadczone przez działalność gospodarczą rękodzielnika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*