Czy wulkan Campi Flegrei zagraża Europie?

Czy wulkan Campi Flegrei zagraża Europie?

Wulkany – niesamowicie groźne zjawiska.

Nie od dzisiaj wiadomo, że wulkany stanowią niesamowicie duże zagrożenie. Stanowią zagrożenie zarówno dla ludności jak i także dla środowiska. Największą erupcję w historii Europy zanotował włoski superwulkan o nazwie Campi Flegrei. Niepokojące są bardzo informacje o tym, że zaczyna się on budzić. Niestety naukowcy przekazują informację, że wkrótce może dojść do wybuchu. Prawda jest taka, że stężenie dwutlenku węgla cały czas rośnie w atmosferze. Emitujemy go coraz mniej, a nadaj jego poziom jest coraz wyższy na świecie. Naukowcy już dzisiaj biją na alarm. Chcąc przekonać się czy ich przesłanki mogą stać się prawdziwe dokonali naprawdę niesamowitej wizualizacji 3D. Wizualizacja ta pokazuje rozprzestrzenianie się cieplarnianego gazu. Sam superwulkan Campi Flegrei powstał z racji potężnej eksplozji magmy, która zbierała się w zbiorniki dobrych kilka kilometrów pod ziemią. Po samej erupcji powstał bardzo rozległy krater. Ma średnicę na trzynaście kilometrów. Na samym terenie znajdują się stożki wulkaniczne jak i także dwadzieścia cztery kratery. Campi Flegrei znajduje się w okolicach Neapolu, czyli we Włoszech. Po wspomnianym wybuchu część lawy pozostała na lądzie, a druga część znalazła się w wodach Morza Śródziemnego.

Jakie są wyniki naukowców?

Naukowcy uważają, że w rejonie Campi Flegrei sytuacja jest coraz bardziej poważniejsza. Eksperci niestety donoszą, że tak zwana kaldera zbliża się do krytycznego punktu. Gdy ciśnienie obniżone spowoduje uwolnienie się materiału oraz gazu, może niestety dojść do wybuchu. Należy jednak wiedzieć, że prognozowanie wulkanicznych erupcji jest bardzo ryzykowne oraz bardzo trudne. Bardzo trudno jest zatem przewidzieć czy w ogóle oraz kiedy Campi Flegrei wybuchnie. Sama kaldera wymaga jednak obserwacji oraz uwagi i to dużo większej niżeli kiedykolwiek. Szacuje się, że ewentualna erupcja wulkanu może skończyć się bardzo tragicznie i to, aż do pięciuset tysięcy osób, które mieszkają bezpośrednio w jego okolicach.

Duży wpływ ma pogoda.

Niestety tutaj bardzo, ale to bardzo duży wpływ ma pogoda. Pogoda jak najbardziej jest nieubłagana. Niestety także nie da się jej kontrolować. Od dłuższego czasu superwulkan włoski jest uśpiony. Sama erupcja trwała około tygodnia, a wystąpiła dokładnie w roku 1538. Wydobyło się z wulkanu tyle materiału, że w jego wyniku utworzyła się góra o nazwie Monte Nuovo. Niestety, ale wulkan Campi Flegrei jest coraz bardziej niespokojny i co za tym idzie niestety zagraża Europie. Musimy się z tym liczyć. Szczególnie zagrożone są osoby, które zamieszkują okolice tytułowego wulkanu.


 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*