Czy Europa jest jeszcze bezpieczna?

W dobie politycznych zawirowań i ataków terrorystycznych ludzie zadają pytanie – czy Europa jest jeszcze bezpieczna? Odpowiedzi bywają różne, jednak cały nastrój przypomina charakterystyczny dekadentyzm, czyli okres nastroju pesymizmu. Europa nie jest pozbawiona zagrożeń płynących z różnych stron. Jednak jest jeszcze bezpieczna.

Polityka

Wiele osób, poddając w wątpliwość bezpieczeństwo współczesnego świata, przytacza przykład ciągłych zmian politycznych i różnicy programów partii rządzących w różnych państwa. Czy nie było tak jednak od zawsze? Różnorodność ludzka musi skutkować różnorodnością kierunków i cech programów. Dymisja rządu danego państwa także nie jest znakiem, który ma wieścić upadek cywilizacji. Rządy danej partii nie mogą trwać wiecznie, a postęp cywilizacyjny musi doprowadzać do zmierzenia się głów państwa z nowymi wyzwaniami. Również nieprawidłowości charakterystyczne dla władzy nie są czymś nowym – od wieków ludzie wykorzystywali swoją pozycję po to, aby uzyskać jednostkową korzyść, nawet wtedy, gdy cierpiało na tym państwo. Nie jest to odpowiednie zachowanie i powinno być eliminowane, jednakże problematyczność zachowań jednostki nie przyczyni się do rozpadu państwa, a w konsekwencji do wojen (istnieje wiele organów kontrolnych, których zadaniem jest eliminacja zagrożeń).

Terroryzm

Ciągle nasilający się problem terroryzmu i ataków pewnych grup, których celem jest uzyskanie korzyści, jest solidnym argumentem osób zapowiadających długie wojny i koniec cywilizacji. Jednakże, nawiązując do wcześniejszego punktu, terroryzm także istnieje od zawsze. Terroryzm, czyli użycie siły w celu wywołania strachu i zdobycia pewnych korzyści, charakterystyczny jest dla wielu epok – samo pojęcie terroryzmu powstało w XVIII w. w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że terroryzm współcześnie jest tylko echem wydarzeń odbywających się po skończeniu drugiej wojny światowej, kiedy to wiele grup i państw zabiegało o suwerenność, dopuszczając się tzw. terroryzmu separatystycznego, czyli narodowowyzwoleńczego. Terroryzm istotnie jest wielkim zagrożeniem, jednak współcześnie akty terrorystyczne są nieliczne, w porównaniu do wydarzeń odbywających się w przeszłości. Dlaczego więc akty te są tak nagłaśniane? Terrorystom zależy na rozgłosie i atmosferze strachu, dlatego wybierają miejsca, o których będzie głośno, jeśli dojdzie do ataku – celem są więc państwa licznie odwiedzane przez turystów i uznawane za światową elitę. Atak terrorystyczny w takim kraju nie przejdzie bez echa, co usatysfakcjonuje zamachowców.

Europa jest jeszcze bezpieczna. Ciągle doskonalone zabezpieczenia i zmiany prawa działają korzystnie na sytuację całego regionu. Do aktów przemocy, terroru i nieprawidłowości dochodzić będzie zawsze. Jednak współcześnie zjawiska te są szczególnie nagłaśniane.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*