Czy Czechy zdecydują się na wyjście z Unii Europejskiej?

Wiele krajów ostatnio zaczęło się poważnie zastanawiać nad tym, czy istnieje sens członkostwa w Unii Europejskiej. Niektóre państwa zastanawiają się poważnie nad tym, czy nie opuścić Unii, ponieważ nie podoba im się np. polityka imigracyjna, która jest narzucana przez władze Unii Europejskiej poszczególnym krajom, a w razie braku jej egzekwowania krajom członkowskim grożą poważne sankcje, np. finansowe. Jednym z krajów, który zastanawia się nad wyjściem z Unii Europejskiej są Czechy. Prezydent Czech Milos Zeman w bardzo nieprzychylnych słowach wypowiada się na temat polityki imigracyjnej stosowanej przez Unię Europejską, dlatego naukowcy oraz badacze stawiają sobie pytanie, czy Czechy, aby na pewno pozostaną w Unii na dłużej, czy też już w najbliższej przyszłości zdecydują się na jej opuszczenie, do czego przecież każdy kraj ma pełne prawo.

Spory polityczne

Pomiędzy Czechami a władzami Unii dochodzi do licznych sporów politycznych, które są coraz trudniejsze do rozwiązania. Prezydent Czech zapowiada z kolei, że na terenie jego kraju zorganizowane zostanie referendum, dzięki któremu obywatele Czech będą mogli wypowiedzieć się, czy są za tym, aby opuścić Unię Europejską, czy też Czechy powinny dalej do niej należeć. Czechom nie podoba się przede wszystkim przymusowa wizja przyjmowania imigrantów, którzy są sporym zagrożeniem dla różnych państw, wystarczy spojrzeć na zamachy na terenie Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Francji, gdzie udział w nich mają właśnie imigranci. Nic dziwnego, że Czesi sceptycznie podchodzą do tego pomysłu, podobnie zresztą jak Polacy.

Co dalej z Czechami?

Prezydent Czech wielokrotnie podkreślał, iż jest zwolennikiem tego, aby Czechy dalej pozostały w Unii Europejskiej, jednak ostateczny głos w tej sprawie prawdopodobnie będzie należał do obywateli Czech. Zeman twierdzi, że Unia jest Czechom potrzebna, ponieważ:

– daje spore korzyści finansowe,

– zapewnia trwałą więź pomiędzy krajami członkowskimi,

– umożliwia organizację licznych debat i spotkań pomiędzy przedstawicielami krajów członkowskich.

Z tego względu Zeman chciałby w Unii pozostać, jednak bardzo prawdopodobne jest to, iż prezydent Czech podda się woli większości obywateli i zdecyduje się na opuszczenie Unii przez Czechów zwłaszcza, że sam głośno wyraża niezadowolenie z prowadzonej przez Unię polityki imigracyjnej. Naukowcy twierdzą, że najprawdopodobniej obywatele Czech zdecydują, iż państwo powinna opuścić Unię Europejską, ponieważ nie chroni ona ich praw i czują się zagrożeni wizją napływu imigrantów na teren ich kraju. Wszystko rozstrzygnie się jednak w najbliższej przyszłości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*