Co słychać w Europie?

                       W Europie ostatnio wiele się dzieje. Szczególnie, jeżeli chodzi o względu polityczne.

Odwołanie wiceprzewodniczącego Parlamentu Euroropejskiego

                 Otóż Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, został odwołany ze swej funkcji. A to wszystko dzięki wypowiedzi Ryszarda Czarneckiego odnośnie wpisu na Twiterze eurodeputowanej – Róży von Thun und Hohenstein, która opisała rządy naszego kraju, jako zmierzające do obalenia demokracji w Rzeczypospolitej Polskiej. Wiceprzewodniczący odniósł się do tego wpisu w ten sposób, iż porównał Różę von Thun und Hohenstein – z ramienia Platformy Obywatelskiej – do szmalcownika. A jak wszyscy pamiętamy, szmalcownicy kolaborowali w czasie II wojny światowej z Niemcami. Odsunięcie Czarneckiego zostało podjęte pod głosowanie, podczas którego zmieniono reguły głosowania. Osoby wstrzymujące się od głosowania nie były brane pod uwagę w liczeniu. W związku z czym wiceprzewodniczący miał nikłe szanse na utrzymanie swego stanowiska. Wielu obserwatorów, którzy relacjonowali ten przebieg zdarzeń doszło do wspólnego konsensusu, iż funkcje Parlamentu Europejskiego w tejże sprawie zostały znacząco naciągnięte. Sam Ryszard Czarnecki odniósł się tak do całej sprawy, iż stwierdził, że nie ma za co przepraszać Róży von Thun und Hohenstein, ponieważ wyraził swoją osobistą opinię. Teraz zostanie powołany nowy wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, także z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Bruksela zatwierdziła miliony euro pomocy dla Afgańczyków

                    W dobie współczesnej polityki, powstaje wiele konfliktów. W związku z tym, ważne jest, aby wspólnymi siłami starać się łagodzić rezultaty tych konfliktów. Otóż Komisja Europejska ogłosiła, iż przekaże 37,5 milionów euro na pomoc osobom dotkniętych konfliktem zbrojnym w Afganistanie. Pomoc ta trafi zarówno do samego Afganistanu, jak również do Iraku i Pakistanu. Komisja Europejska już od lat dziewięćdziesiątych udziela pomocy humanitarnej tym państwom. Otóż ze środków tych ma zostać sfinansowana pomoc:

– żywnościowa

– ochrona zdrowia

– edukacja zagrożonych afgańskich dzieci

 Zmniejszenie ilości miejsce w Parlamencie Europejskim

                    Otóż po brexicie liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zmniejszy się z liczby 751, do 705, co ma pozytywnie wpłynąć na stronę Polską. Bowiem dzięki podziałowi Polska zyska dodatkowego jednego europosła, w związku z tym ich liczba wyniesie 52. Do przeciwników tej propozycji należy także kilka państwa, bowiem twierdzą oni, iż przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja o ograniczeniu liczby miejsc, mogłaby spowodować, iż kandydaci z liczniejszych krajów, mieliby znacznie większe szanse na elekcję. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*