Co słychać w Europie?

Europa wciąż zmaga się z zagrożeniem terrorystycznym, które najłatwiej poczuć w kluczowych europejskich stolicach. Ogromnym wyzwaniem pozostaje także migracja z Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. Na tle tych wydarzeń mają miejsce przygotowania do negocjacji nad nowym wieloletnim budżetem unijnym. Z perspektywy Polski kluczowe jest natomiast rozwiązanie sporu na linii Warszawa-Bruksela, dotyczącego ochrony praworządności nad Wisłą.

Kolejna fala imigracji

Choć władze Unii wciąż nie uporały się z problemem wielkiego napływu imigrantów z Afryki oraz Bliskiego Wschodu, Europa staje właśnie przed wizją kolejnej wielkiej fali uchodźców. Czy będzie ona równie duża, co ta z 2015 roku? Czas pokaże, jednak przewidywania nie są tu optymistyczne z perspektywy Starego Kontynentu. Z jednej strony bowiem władze unijne wciąż nie zdołały porozumieć się w sprawie przyjmowania bądź też odsyłania przyjezdnych, a już dużo mówi się o kolejnym napływie imigrantów. Zainteresowanie wśród Afrykańczyków jest ogromne, zwłaszcza że wielu z nich już ma swoich krewnych w Europie. Przybyli tu w ciągu ostatnich kilku lat i teraz chcą ściągnąć bliskich. Nie wszyscy uciekają przed wojną. Spora grupa osób opuszczających Afrykę to ludzie szukający po prostu lepszych perspektyw na pracę i życie na wyższym poziomie. Nie należy zatem łudzić się, że Europie w najbliższym czasie uda się rozwiązać problem największej od czasów II wojny światowej migracji ludności.

Zagrożenie terrorystyczne

Mimo zniesionych granic wewnętrznych w Unii Europejskiej od lat prowadzone są kontrole, mające na celu wychwycenie potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. O tym, że świat po 11 września 2001 roku, ale także wielu późniejszych zamachach, nie jest już bezpiecznym miejscem, może przekonać się każdy pasażer linii lotniczych, przechodzący przez odprawę. Zaostrzone środki bezpieczeństwa widoczne są przede wszystkim na dużych zachodnich lotniskach. Jednak zagrożenie czuje się w wielu miejscach, zwłaszcza w centralnych częściach europejskich miast. Widok żołnierzy z bronią już dawno przestał tam szokować.

Polska w sporze z Unią

Najnowsze wieści z Europy to także kluczowe decyzje dotyczące wdrożonego właśnie postępowania wobec Polski. Unijni urzędnicy od dłuższego czasu zwracali uwagę, że zmiany w polskim prawodawstwie im się nie podobają, w najlepszym razie budzą ich niepokój. Władze nad Wisłą długo nie były zainteresowane podjęciem dialogu z przedstawicielami Unii. Jednak zbliżające się negocjacje nad nowym projektem budżetu skłoniły je do większej otwartości. Nie ulega wątpliwości, że problemy imigracji, rynku pracy, ale także Brexitu zmieniły sytuację w Unii Europejskiej. Wymuszą zapewne także wiele kompromisów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*