Co nowego w Europie

Trzeba przyznać, że rok 2017 od początku obfituje w ciekawe wydarzenia polityczne i kulturalne, nie tylko w Europie,ale także na świecie. Z całą pewnością emocje na Starym Kontynencie podnoszą wydarzenia, które rozpoczęły się jeszcze w roku poprzednim i do dzisiaj można obserwować ich rozwój. Przeglądając prasę oraz strony internetowe o tematyce polityczno-ekonomicznej, zawsze warto zadać sobie następujące pytanie: Co nowego w Europie? 

Wybory we Francji 

Niewątpliwe na sytuację w całej Unii Europejskiej duży wpływ będzie miał wybór nowego prezydenta Republiki Francuskiej. Wybory we Francji już od dawna nie były tak emocjonujące, do ostatnich chwil głosowania, szczególnie w pierwszej turze, nie było do końca wiadomo, kto sięgnie po najwyższą władzę w państwie. Kandydatów było czterech, jednak ostatecznie Francuzi na swojego prezydenta wybrali młodego centrystę, Emmanuela Macrona, który na francuską scenę polityczną wniósł odrobinę świeżości. Chociaż nacjonaliści tym razem nie doszli do władzy, to jednak niepokojący z punktu widzenia całej wspólnoty wydaje się dosyć dobry wynik Frontu Narodowego, którego szefowa, Marine Le Pen, zdobyła w drugiej turze aż 30% głosów. Jak zaznaczają komentatorzy polityczni i eksperci z różnych krajów, tak świetny wynik może odzwierciedlać wzrost radykalnych nastrojów nie tylko w samej Francji, ale w całej Europie, czego dowodem jest chociażby Brexit. 

Brexit 

Premier Theresa May, której David Cameron po przegranym referendum powierzył misję kierowania rządem, podjęła kilka tygodni temu decyzję o tym,by przeprowadzić w Wielkiej Brytanii przyspieszone wybory. Krok ten wydaje się jak najbardziej uzasadniony – szefowa rządu pragnie w ten sposób uzyskać od wyborców potwierdzenie, że rzeczywiście chcą, by to ona kontynuowała prace nad wyprowadzeniem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Silny mandat społeczny z pewnością pomoże pani premier nie tylko w prowadzenie sporów w Parlamencie (w Izbie Gmin, czy Izbie Lordów), ale także ustawi ją na lepszej pozycji wyjściowej podczas negocjacji w Brukseli z politykami europejskimi. 

Informacje z rynków europejskich 

Na giełdach chwilowo panuje dosyć stabilna sytuacja, co podkreślają ekonomiści. Sprzyja to rozwojowi gospodarczemu nie tylko Polski, ale także innych krajów regionu i całej Europy,co jest dosyć korzystne. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*