Brexit – co dalej?

Informacja o tym, że Wielka Brytania jednak opuści europejską wspólnotę pewnie dla wielu osób była niezwykle zaskakująca. Niezależnie od tego jakie mamy podejście do tego tematu bardzo ważne będzie to, że Brexit wpłynie na życie całej Europy, dlatego warto się zastanowić – co dalej? Jak to wszystko będzie wyglądać, co trzeba zrobić, by do tego procesu się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim Brexit to niesamowita zmiana w kontaktach międzynarodowych i to na tej płaszczyźnie musi wydarzyć się rzeczywiście najwięcej. Wygląda na to, że Brexit zaskoczył samych Brytyjczyków, ponieważ już teraz widać, że nie do końca wiedza jaką drogą warto będzie to poprowadzić.

Negocjacje z UE

Pamiętajmy, że proces wejścia do UE zajmuje sporo czasu i podobnie będzie to wyglądać, gdy chodzi o proces wyjścia jednego z krajów. Ścisła współpraca praktycznie na każdym polu doprowadza do silnego uzależnienia podmiotów od siebie. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że wyjście z UE wymaga odpowiedniego przygotowania, w procesie którego konieczne stają się poważne negocjacje co do warunków opuszczenia wspólnoty. W ramach Brexitu musi yć to pierwszy krok. Obowiązują międzynarodowe umowy i teraz będzie trzeba pomyśleć jak te umowy zmodyfikować bądź rozwiązać, by wyjście z UE stało się możliwe. W ramach wszystkich koniecznych do wyjścia z UE kroków wydaje się, że same negocjacje będą najważniejsze, według nich uda się ustalić jak dalej będzie wyglądać współistnienie UE z Wielką Brytanią.

Jak to będzie wyglądać dla Polaków?

Dla nas oczywiście najważniejsze będzie to jak Brexit będzie wpływał na Polaków i czego będzie trzeba się po nim spodziewać.Nie można zapomnieć, że liczba Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich jest obecnie znacząca, co sprawia, że ich status po Brexicie musi zostać jakoś ustalony. Należy między innymi podjąć się analizy, które pozwoli sprawdzić jak wyglądać będzie rynek pracy dla mieszkańców innych krajów już po opuszczeniu wspólnoty. Dla naszych rodaków ta kwestia będzie miała bardzo duże znaczenie. Należy rónież wziąć pod uwagę jak będzie wyglądać sprawa z pobytem na terenie Wysp Brytyjskich, czy konieczne będzie posiadanie paszportu, bądź też niezbędna będzie wiza.

Tych kwestii, które trzeba rozważyć jest rzeczywiście sporo i ostatecznie przy pytaniu Brexit co dalej pojawia się wiele dodatkowych, szczegółowych pytań, które ten temat podejmują i uszczegóławiają pewne kwestie. nie da się zaprzeczyć, że sama decyzja o wyjściu z UE to tak naprawdę dopiero początek bardzo długiej drogi, w trakcie której trzeba będzie podjąć szereg kolejnych ważnych dla zwykłych ludzi decyzji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*